Styly lekcí

Pod pojmem jóga si možná představíte krkolomné polohy, mnohdy až za hranicí reality, ale tak to zdaleka není :-). Jóga pochází ze sanskrtského slova „juj“ které se překládá jako „sjednotit, splynout, spojit“.
Jóga není jen tělesný rozvoj, ale usměrňování každého gramu vaší osobnosti. Jóga nás učí návratu k sobě samým, dává schopnost uvolnit se, být sám sebou a hledat vlastní limity. Pomáhá k pocitu harmonie. Vše, na co jsme v rámci uspěchané každodennosti zapomněli. Zvládáním cviků (lépe řečeno pozic a ásan), propojení s dechem, vědomím a okamžikem je v podstatě tréninkem pro lepší zvládání běžných životních situací. Proto lidé kolem jógy, neřeknou že jógu cvičí, ale praktikují :-). Jednoduše shrnuto – jóga nejsou jen tělesná cvičení, pro to se řadí do stylu Body and Mind…Tělo a duše. Pokud chceme, aby duše a tělo byly v harmonii, prvořadě musíme zapracovat na tom, aby se nám lépe bydlelo ve naší tělesné schránce, tělo musí být pohyblivé a uvolněné, ne stažené a tuhé.

K tomu vám může pomoci vhodně zvolená lekce:

  • Jemná jóga: určena naprosto pro všechny, vhodná pro starší, pro ztuhlé sportující 🙂 (jako kompenzace silových sportovců, ale i běžců, cyklistů atd., prostě pro všechny :-). Ásany jsou prováděny v pomalém tempu, výdrže jsou delší, necháme zapracovat i gravitaci, která nám při delším setrváním v pozici pomůže k dosažení lepšího protažení, prostě dopřejeme si komfort času, který přispěje skrze tělesné pozice, navnímání dechu ke zklidnění mysli, zastavení se v okamžiku. Celý princip vychází se stylu Jin jógy. Jin jóga je velmi jemná praxe, která nás učí zastavit se, uvolnit a přijímat sami sebe takové, jací jsme. Delší výdrže v pozicích prohlubují schopnost přijímat vše, co přichází, vnímat přítomnost …
  • Jóga pro zdravá záda: buď kurz, souvislá na sebe navazují ucelená koncepce, skupina méně lidí, individuální přístup, nebo otevřená lekce, možnost rezervace hodin předem. Skrze jógové pozice budeme protahovat ztuhlá místa na těle, posilovat hluboké svaly břicha, zad, pánevního dna … to vše za asistence dechu. Samozřejmě se zastavíme i u chodidel, prostě začneme od základů. Hojně využijeme pomůcky: pásky, kvádříky, míčkovou masáž. Vhodné pro všechny, kdo trpí na bolesti zad. Vhodné i jako doplnění již proběhlé rehabilitace, k udržení a nastolení stavu, kdy nám budou záda opět sloužit 🙂
  • Jóga s úsměvem: otevřená lekce, s možností rezervace. Lekce budou sestaveny v mírně rychlejším tempu, pro zdatnější nebo mírně pokročilé, ale zvládne ji i zapálený začátečník :-). Ukážeme si další modifikace ásan, třeba obtížnější. Rychleji prováděné asány cíleně propojené s dechem, umožní takzvanou dynamickou formu meditace.